dora
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5
|
Wysłany: Nie 19:44, 11 Lut 2007 Temat postu: UMOWA REZERWACYJNA/ZADATEK |
|
|
Strony zawierając umowę nigdy nie mają pewności, że zostanie ona wykonana. Czasami nieoczekiwane odstąpienie od umowy jednej ze stron może narazić kontrahenta na poważne straty. Dlatego warto wzmocnić realizację umowy i zabezpieczyć się na wypadek braku jej realizacji. Ustawodawca wprowadził pewne instytucje, które mogą zabezpieczyć strony stosunków cywilnoprawnych przed skutkami niewykonania umowy. Jednym z nich jest zadatek.
Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego z braku odmiennego zastrzeżenia w umowie zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
DH bardzo sprytnie przygotował swoją umowe rezerwacyjną wprowadzajac owe odmienne zastrzeżenie w paragrafie piątm, który mówi....W przypadku nie wywiązania się SPÓŁKI z niniejszej umowy zwróci ona bezzwłocznie kwotę wpłaconego zadatku.... dzięki temu, szanse na otrzymanie dwukrotności, są mniej niż minimalne . Główna funkcja zadatku zostaje tu zablokowana a użycie tej nazwy w umowie rezerwacyjnej ma chyba jedynie na celu dać złudne wrażenie. Wrażenie, że w razie czego, DH odda dwukrotność -czyli ma silniejszą motywacje aby wywiazać sie z tej umowy...a tu niemiła niespodzianka....takiej motywacji nie ma
..i wiecej, zadatek oddadzą tylko wtedy gdy nie dotrzymają jakiegoś punktu z umowy. Dlatego zrezygnować z tej Cudinwestycji nie tracąc zadatku można jedynie gdy Dh przedkłada jakieś papiery o zmianie warunków umowy - na palmowej napewno zrobili to minimum dwa razy:-skasowanie garaży i wzrost ceny - wtedy można było nie podpisywać i wiać. Kasę oddawali bez sadów.
Post został pochwalony 0 razy
|
|